Dakar w Argentynie

530 zespołów z całego świata: 230 motocykli, 30 quadów, 188 samochodów i 82 ciężarówki, reprezentujące 49 narodowości. Elita światowych kierowców rajdowych. 9500 kilometrowa trasa, 5650 km odcinków specjalnych - najtrudniejszy rajd terenowy świata "Dakar 2009" wystartuje tym razem z Buenos Aires. 3 stycznia 584 zawodników wyruszy na liczącą ponad 9 tys. km trasę
Kierowcy samochodów, motocykli, quadów i ciężarówek będą się ścigać po bezdrożach Patagonii, przekroczą Andy i wjadą do Chile. Po dniu przerwy wyruszą na pustynię Atakama by przez argentyńską prowincję dotrzeć z powrotem do mety w boskim Buenos. Aż 4 z 14 odcinków specjalnych są dłuższe niż 500 km (maksymalny ma ponad 660 km). Oprócz kurzu, upału i zmęczenia zawodnicy po raz pierwszy będą musieli zmierzyć się także z dużymi wysokościami. Trasa biegnąca przez Andy w maksymalnym punkcie osiąga wysokość ponad 4300 m npm.

Na starcie nie zabraknie BMW, Nissana, Volkswagena, Hummera, Hondy, Opla, Renault, Toyoty, Mercedesa, Ssangyounga, Iveco, Land-Rovera, Kii, Jeepa i Mistubishi. Ten ostatni team ostrzy sobie zęby na wygraną w 31 Rajdzie Dakaru. Specjalnie na tę okazję przygotowano aż cztery samochody, Mitsubishi Racing Lancer. Konstrukcję oparto o nową, ramę z rur stalowych. Zmniejszono przy tym masę pojazdu, obniżono środek ciężkości. Każde z aut napędzane jest silnikiem wysokoprężnym V6 o mocy 280 KM i momencie 650 Nm.

- Jestem bardzo ciekawy co przyniesie nam Argentyna i Chile. Startowałem w obu krajach w 2005 roku. To był bardzo długi i wymagający rajd, ale jednocześnie doskonały trening - tłumaczy przed startem Stephane Peterhansel. - Silnik Diesla jest mocniejszy i ma naturalnie większy moment obrotowy, zrobiliśmy duże postępy z nastawieniami zawieszenia. Mogę powiedzieć, że Racing Lancer jest jednym z najlepiej przygotowanych samochodów, jakimi miałem możliwość startować podczas współpracy z Mitsubishi - dodał.

W Dakarze 2009 wystartują polskie załogi. Na motocyklach pojadą Jacek Czachor, Marek Dąbrowski i Jakub Przygoński (KTM) i Krzysztof Jarmuz na Hondzie. Dwie załogi udadzą się w podróż samochodami - Krzysztof Hołowczyc i Jean Marc Fortin w Nissanie Navarra oraz Aleksander Schanbiński i Arkadiusz Rabiega w Land Roverze. Są też dwa rodzynki - Rafał Sonik na quadzie Yamaha oraz załoga Diverse Extreme Team w ciężarówce MAN. W tej wadze ciężkiej pojadą Grzegorz Baran (Kapitan) Izabela Szwagrzyk (I oficer) Grzegorz Simon (II oficer).