Argentyna daje pomoc motoryzacji

Rząd w Buenos Aires postanowił hojnie wesprzeć rodzimą motoryzację, oferując grubo ponad 1 mld dol. na tanie kredyty na auto i pożyczki dla fabryk samochodów.


Światowy kryzys w branży motoryzacyjnej dotarł do Argentyny, która jest drugim po Brazylii producentem aut w Ameryce Południowej. Argentyńskie fabryki Renault, GM, Peugeot, Forda, Fiata i Volkswagena zatrudniają 150 tys. ludzi i produkują 600 tys. aut rocznie. Eksport aut o wartości 8 mld dol. rocznie stanowi ponad jedną trzecią całego eksportu Argentyny. Kiedy w listopadzie produkcja aut w Argentynie spadł o 28 proc. w stosunku do zeszłego roku, władze w Buenos Aires natychmiast postanowiły działać, aby zapobiec kryzysowi branży. Na pomoc motoryzacji Argentyna wyda ponad 1 mld dol. ze znacjonalizowanych niedawno funduszy emerytalnych - ogłoszono w sobotę.

Argentyński plan przewiduje, ze koncerny motoryzacyjne przygotują specjalną ofertę dla osób, kupujących auta po raz pierwszy w życiu. Na tych kierowców w salonie każdego z sześciu producentów będą czekać po dwa modele aut, w cenie nie przekraczającej 9,1 tys. dolarów. Aby utrzymać niską cenę, koncerny będą produkować te auta bez zysku, a dilerzy muszą ograniczyć zarobek do minimum. Państwo przyzna zaś 900 mln dol. na kredyty na zakupy takich samochodów, oprocentowanych poniżej stawek rynkowych.

W przyszłym roku co najmniej 100 tys. osób. kupi dotowane przez państwo auta, a dzięki temu nie trzeba będzie zwalniać robotników z fabryk samochodów - zapowiedziała argentyńska minister przemysłu Debora Giorgi.

Dodatkowo władze Argentyny przyznają 3 mld dol. kredytów dla rolnictwa i przemysłu. Z tej pomocy koncerny samochodowe też mogą korzystać.