Amerykanie nie chcą ratować "Wielkiej Trójki"

Niezależnie od wyników rozmów w Waszyngtonie, według sondażu CNN zwykli obywatele są przeciwni udzielenia rządowej pomocy finansowej General Motors, Fordowi i Chryslerowi.
Z przeprowadzonego telefonicznie sondażu na grupie 1100 osób wynikło, że aż 61 proc. nie popiera przyznania trzem największym koncernom motoryzacyjnym w USA pieniędzy z państwowego budżetu. Na dodatek, aż 70 proc. respondentów zwróciło uwagę, że taka forma pomocy jest "nie fair" w stosunku do podatników. Większość ludzi uważa też, że uratowanie firm z Detroit wcale nie pomoże sytuacji ekonomicznej kraju.

Tymczasem szefowie Forda, GMa i Chryslera są w trakcie przedstawiania przed Senatem swoich planów restrukturyzacyjnych, starając zapewnić sobie rządowe gwarancje kredytowe w wysokości nawet 34 miliardów dolarów. W piątek prezesa GMa Ricka Wagonera, szefa Chryslera Roberta Nardelliego i Forda Alana Mulally'ego czeka kolejna tura rozmów z przedstawicielami rządu USA. Być może już w przyszłym tygodniu sprawa udzielenia pomocy koncernom zostanie poddana pod głosowanie.