Nowe kabriolety od Audi

Audi wyrusza na podbój rynku aut ze składanym dachem. Oto pierwsze zdjęcia nowych modeli A5 i S5 kabriolet.
Do tej pory królestwem kabrioletów Audi rządziła A4-ka. Teraz nadszedł czas przekazać władzę w ręce młodzieży, czyli nowym A5 i S5 kabrio. Oficjalną premierę tych aut Audi zaplanowało na marzec 2009 roku na targach w Genewie, jednak już teraz możemy zobaczyć oficjalne zdjęcia.

Ciekawe, że podczas gdy cała konkurencja (BMW, Infiniti, Lexus) już od dawna korzystają z twardych, składanych dachów, Audi wybrało materiałowy wariant klasyczny. Całkowicie automatyczny miękki dach otwiera się w 15 sekund, a składa w 17.

W momencie premiery czteroosobowy kabriolet będzie miał pod maską cztery silniki benzynowe i dwa diesle. Wśród diesli będą to dwa warianty w układzie V6 - 190-konny o pojemności 2,7 litra i 240-konny o pojemności 3 litrów. Silniki benzynowe będą zaczynać się od 160-konnego 1.8 TSI, a kończyć na 333-konnej nowej jednostce 3.0 TSI. Ten zupełnie nowy silnik (pierwszy TSI wyposażony w kompresor mechaniczny) zastąpi też 4,2-litrową V8-kę montowaną w wariancie coupe. S5-tka z silnikiem 3.0 TSI ma przyspieszać od zera do setki w 5,6 sekundy, osiągać prędkość maksymalną 250 kilometrów na godzinę, a przy tym palić tylko 9,6 litra na sto kilometrów.

Wśród skrzyni biegów znajdziemy sześciobiegowy manual, bezstopniowy automat i dwusprzęgłowy, 7-biegowy S-tronic. W opcji dla mocniejszych silników będzie też stały napęd na cztery koła, czyli nieśmiertelne quattro. Sprzedaż A5 i S5 kabrio ruszy w Europie wiosną 2009 roku, zaś Amerykanie będą musieli zaczekać do jesieni. Ceny auta zaczynać będą się od 37 tysięcy euro, czyli około 150 tysięcy złotych.