Nie kupuj szarego auta - zepsuje się

"Czerwone są szybsze" - stara motoryzacyjna prawda chyba nie znalazła potwierdzenia w statystykach. Ale brytyjski magazyn iMotormag przeprowadził badania, z których niezbicie wynika, iż najczęściej psują się... samochody szare.
Nie wiadomo co skłoniło Brytyjczyków do badania awaryjności aut o różnych kolorach. Ktoś wziął jednak pod lupę statystyki rozmów telefonicznych z brytyjskimi stowarzyszeniami oferującymi pomoc drogową. Okazało się, najczęściej tej pomocy wymagają samochody koloru szarego. Wiadomo, że gdy idę z psem na spacer, to statystycznie rzecz ujmując, obaj mamy po trzy nogi, ale tu jest coś na rzeczy. Tylko co?

Po drogach Zjednoczonego Królestwa jeździ ponad 1,3 miliona szarych aut, a rocznie ponad 600 tysięcy ich właścicieli telefonuje po pomoc drogową. Oznacza to, że prawie 39% populacji popielatych samochodów wymaga hospitalizacji. Na drugim miejscu są zielone - prawie 37% z nich potrzebuje pomocy. Niespodziewanie okazało się też, że najpopularniejszym kolorem samochodu na Wyspach jest niebieski - jeździ ich tam ponad 7,3 miliona, niewiele mniej jest srebrnych (6,7 mln). Według statystyk to doskonały wybór - zajmują jedne z ostatnich miejsc w tabeli awaryjności.

Trzeba jednak przyznać, że większość zgłaszanych awarii dotyczyła niezbyt poważnych awarii - 18% to problemy z akumulatorem, 12% - z oponami, 10% z elektryką samochodu. Tylko 7% telefonów było związane z mechanicznymi usterkami silnika a 3% z wypadkami.

Wynikami badań zaskoczeni byli sami redaktorzy iMotormag. Jeden z nich, Mat Watson, stwierdził "Jedna teoria jest taka, że kompanie wynajmujące swoje floty samochodowe preferują kolor szary, z powodu jego trwałości - na szarym mniej widać efekty stłuczek, czy wgniecenia. Takie auta są też mocno eksploatowane i mają duże przebiegi - być może stąd bierze się ich awaryjność. Druga mówi, że szare są po prostu przeklęte."

Chyba trzeba wierzyć w to drugie...

Kolor samochodu a jego awaryjność w Wielkiej Brytanii

PozycjaKolorLiczba autLiczba telefonów po pomocOdsetek
1Szary1,349,072609,02038.9%
2Zielony2,134,855831,51636.7%
3Żółty211,97477,84035%
4Złoty251,14588,00833.1%
5Biały3,084,0521,022,02630.8%
6Czarny3,419,1301,052,06828.6%
7Purpurowy219,13762,68927.8%
8Niebieski7,332,2542,040,81126.7%
9Srebrny6,714,0931,789,80225.3%
10Czerwony4,657,4631,176,22225.3%