Będzie pomoc dla Opla

Niemiecki rząd zapowiedział, że jest gotów udzielić Oplowi kredytu w wysokości 1 miliarda euro. Pod jednym warunkiem: pieniądze te zostaną wydane na terenie Niemiec.
Choć szef Opla, Hans Demnant, zapowiedział, że Opel nie ma na razie problemów z płynnością finansową, to jednak przedstawiciele General Motors zwrócili się do rządu Angeli Merkel o udzielenie gwarancji kredytowych. Opel, jeden z największych producentów samochodów w Niemczech, zanotował jedne z największych strat pośród wszystkich europejskich producentów. Sprzedaż samochodów koncernu w ciągu pierwszych 10 miesięcy była o 14 procent mniejsza, niż rok wcześniej, podczas gdy cały europejski rynek stracił średnio 6 procent.

Dlatego też przedstawiciele General Motors (spółki matki) i Opla odetchnęli z ulgą, kiedy na konferencji prasowej prezesa GM Europe Carla Petera Forstera i niemieckiej kanclerz Angeli Merkel ogłoszono, że rząd w Berlinie jest gotów udzielić kredytu w wysokości 1 miliarda euro. Merkel zastrzegła jednak, że pieniądze mogą zostać wykorzystane tylko do wzmocnienia działalności Opla na terenie Niemiec.