Lambo na torze

Lamborghini do tej pory nie miało własnej serii wyścigów. To się jednak zmieni: w maju 2009 roku startuje Lamborghini Blancpain Super Trofeo. Ma to być najszybsza seria wyścigowa samochodów jednej marki na świecie.
Do udziału w wyścigu dopuszczony będzie tylko jeden typ samochodu: specjalnie przygotowane przez fabrykę Gallardo LP560-4, znane jako Super Trofeo. Najbardziej istotna zmiana to wyścigowe ospojlerowanie. Silnik ma o 10 koni mechanicznych więcej niż seryjna 560-konna jednostka V10. Taki sam, jak w egzemplarzu seryjnym jest za to układ stałego napędu na cztery koła oraz 6-stopniowa sekwencyjna skrzynia biegów. Waga samochodu to tylko 1300 kilogramów - prawie 300 mniej, niż seryjne Gallardo.

Na starcie przewidziano miejsce dla 30 samochodów. Do zaszczytnego grona kierowców tej serii wcale nie będzie łatwo się dostać. Egzemplarz specjalnie przygotowanego w fabryce Lamborghini Super Trofeo ma kosztować 200 tysięcy dolarów (plus podatki!), przy czym już teraz producent zarezerwował część samochodów dla zespołów zasłużonych dealerów. Jedno Super Trofeo pozostanie autem zespołu fabrycznego. W każdym wyścigu będzie je prowadził inny, zasłużony dla sportów motorowych, kierowca.

Pierwszy wyścig odbędzie się 3 maja 2009 roku na brytyjskim torze Silverstone. Następne wyścigi to: Adria (Włochy, 17 maja), Norisring (Niemcy, 5 lipca), Spa-Francorchamps (Belgia, 2 sierpnia) i Catalunya (Hiszpania, 20 września). Ostatnie starcie sezonu odbędzie się 4 października na włoskim torze Monza.