Volkswagen trzecim koncernem samochodowym świata

Zostaliśmy trzecim koncernem samochodowym świata, po raz pierwszy w historii wyprzedzając Forda - ogłosił w triumfalnym komunikacie Volkswagen.
Niemiecki koncern poinformował, że w pierwszym półroczu sprzedał w hurcie 3,31 mln samochodów, detronizując amerykańskiego Forda, który zdołał sprzedać tylko 3,22 mln aut. A przecież dane Forda obejmują też sprzedaż 125 tys. samochodów Jaguar i Land Rover. Firmy te amerykański koncern na początku czerwca sprzedał indyjskiemu Tata Motors.

Część analityków sądzi, że VW wyolbrzymia swój sukces. Część koncernów motoryzacyjnych nakłania swoich dilerów do sprzedaży samochodów, które potem stoją na placach. Poprawia to jednak statystyki hurtowego handlu autami. Detaliczna sprzedaż aut VW w pierwszym półroczu wzrosła o 5,8 proc. w stosunku do zeszłego roku, a hurtowa - o 7,2 proc. Ta różnica sugeruje, że do ogłoszonego przez VW sukcesu znacznie przyłożyli się dilerzy. Trudniej ustalić, w jakiej mierze Ford był wspierany przez swoich dilerów, bo amerykański koncern nie publikuje danych o detalicznej sprzedaży.

Największym koncernem motoryzacyjnym świata w pierwszym półroczu była Toyota, która sprzedała 4,82 mln aut - prawie 300 tys. sztuk więcej niż General Motors.