Nowe znaki informacji turystycznej

Od stycznia przyszłego roku w zwiedzaniu kraju pomogą nam specjalne znaki drogowe nowego typu. Nie będą ostrzegać o niebezpieczeństwach na drodze, lecz zwrócą uwagę na turystyczne atrakcje.

Nowe znaki informacji turystycznej

Od stycznia przyszłego roku w zwiedzaniu kraju pomogą nam specjalne znaki drogowe nowego typu. Nie będą ostrzegać o niebezpieczeństwach na drodze, lecz zwrócą uwagę na turystyczne atrakcje.

Nowe znaki są częścią znowelizowanego prawa o ruchu drogowym, które wchodzi w życie 1 stycznia 2002 roku, i stanowią załącznik do projektu rozporządzenia ministra transportu w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Nowe znaki mają informować o atrakcjach turystycznych danego regionu czy miejscowości, takich jak samochodowe szlaki turystyczne, zabytki architektoniczne, parki krajobrazowe czy obiekty rekreacyjno-wypoczynkowe. Inicjatorem całego przedsięwzięcia jest Polska Organizacja Turystyczna.

Na drogach wjazdowych i wyjazdowych z naszego kraju w pobliżu przejść granicznych staną znaki powitalne i pożegnalne z napisami w trzech językach: polskim, państwa sąsiada (np. białoruskim, niemieckim czy słowackim) i angielskim. Drugim rodzajem znaku jest tablica atrakcji turystycznych, która będzie umieszczana na granicy danego obszaru administracyjnego (np. województwa czy powiatu). Znak ma zawierać nazwę tego obszaru i symboliczne przedstawienie atrakcji czekających na turystę. Ten rodzaj znaku może także informować o najbardziej godnych uwagi zabytkach znajdujących się w danym mieście. Przykładowo projekt znaku dla Krakowa zawiera napis "Kraków" oraz sylwetki najbardziej znanych obiektów architektonicznych tego miasta, takich jak zamek królewski na Wawelu czy kościół Mariacki. Ten rodzaj znak ma występować w trzech rozmiarach. Ostatnim znakiem jest tablica samochodowej trasy turystycznej. Poszczególne trasy mają być opracowywane przez Polską Organizację Turystyczną.

Rozmiary znaków są zgodne z międzynarodowymi konwencjami. Odpowiada im również dobór obcych języków, w których wykonano napisy.

Kiedy i gdzie trafią nowe znaki? - Wszystko zależy od decyzji poszczególnych samorządów, ponieważ to one w ramach kontraktów wojewódzkich ponoszą koszty ich postawienia - odpowiedział "Gazecie" Gwidon Wójcik, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej. Na razie umowy takie zostały podpisane z województwami: dolnośląskim, śląskim, małopolskim oraz podkarpackim. - W tych województwach znaki powinny trafiać na drogi od chwili, gdy zacznie obowiązywać znowelizowane prawo o ruchu drogowym, czyli od stycznia przyszłego roku - stwierdził Wójcik. - Nowe znaki będą anonsować tylko te miejsca, co do których jesteśmy pewni, że odpowiadają określonym standardom turystycznym - dodał.

Zdaniem prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej w przyszłym roku nowe znaki trafią najprawdopodobniej także na główne szlaki turystyczne w Polsce. Pojawią się również na drogach obok przejść granicznych. Koszty ich postawienia poniosą nie tylko samorządy. Mogą to być również właściciele hoteli, do których odwiedzenia zachęca dany znak, a w przyszłości być może także firmy zajmujące się eksploatacją dróg, np. autostrad, przy których zostanie ustawiony znak turystyczny nowego rodzaju.

Opracowanie wzorów nowych znaków zajęło rok. Wcześniej zaś przez dwa lata był to jeden z tematów rozmów prowadzonych w ramach programów Tourin II i Tourin III, finansowanych z funduszu PHARE, na który łoży Unia Europejska. W ramach tego przedsięwzięcia, w czasie którego poszukiwano sposobów na poprawę poziomu usług turystycznych w Polsce, specjaliści z Holandii opracowali pierwsze projekty znaków. Stały się one podstawą dla wzorów opracowanych już przez Polską Organizację Turystyczną. Koszty tych prac prezes Wójcik oszacował na kilkanaście tysięcy złotych.

Krzysztof Wojciechowicz

Copyright © Agora SA