Czym brytyjski kodeks drogowy różni się od polskiego?

Pierwsza i najważniejsza różnica - na Wyspach obowiązuje ruch lewostronny. Ale na tym nie koniec!

Prędkość

Samochody osobowe mogą poruszać się z prędkością:

- 30 mph (mil na godzinę), czyli 48 km/h w terenie zabudowanym,

- 60 mph, czyli 96 km/h poza terenem zabudowanym,

- 70 mph (112 km/h) na drogach szybkiego ruchu i autostradach.

Samochody ciężarowe obowiązują te same reguły z jednym wyjątkiem:

- na autostradzie obowiązuje je ograniczenie do 60 mph i mogą używać tylko dwóch lewych pasów.

Znaki drogowe pionowe

- Biały okrągły znak z przekątną czarną linią nie oznacza jak w Polsce końca wszystkich zakazów, ale informuje, że obowiązuje standardowe ograniczenie prędkości.

- Mrugające latarnie przy przejściu dla pieszych oznaczają, że w tym miejscu piesi mają bezwzględne pierwszeństwo.

Znaki drogowe poziome

- Najistotniejsza różnica - w Wielkiej Brytanii znaki malowane na drogach nie są powtarzana na znakach pionowych. Nie ma takiej potrzeby - śnieg na Wyspach jest zjawiskiem raczej niecodziennym.

- Znak "ustąp pierwszeństwa przejazdu" najczęściej jest namalowany właśnie na jezdni.

- Bus lane to pas jezdni wydzielony dla autobusów. Mogą z niego korzystać rowerzyści i taksówki. W miejscu, gdzie rozpoczyna się bus lane stoi znak, informujący, w jakich godzinach nie można jeździć po tym pasie. Złamanie zakazu grozi mandatem w wysokości 120 funtów (kara jest niższa o połowę, jeśli zapłacisz mandat w ciągu 14 dni).

- Żółta kratka na skrzyżowaniu oznacza, że w tym miejscu nie można się zatrzymywać. Jeśli nie masz pewności, że uda ci się zjechać ze skrzyżowania (i z żółtej kratki), lepiej wstrzymaj się z wjeżdżaniem na nie.

- Pojedyncza linia w kolorze żółtym, namalowana przy bocznej krawędzi jezdni oznacza zakaz postoju w czasie określonym na stojącym w pobliżu znaku. Podwójna żółta linia to zakaz postoju na całej jej długości.

- Jedna czerwona linia przy krawędzi jezdni oznacza zakaz zatrzymywania się w tym miejscu w określonym czasie, a dwie - bezwzględny zakaz zatrzymywania się.

- Jeśli na zielonym polu przed skrzyżowaniem zobaczysz namalowany rower - nie zatrzymuj się na nim. To miejsce dla rowerzystów. Postaraj się też nie wjeżdżać na - oznaczone również rysunkiem roweru - ścieżki rowerowe.

Bezpieczeństwo

- Obowiązek jazdy na światłach ma zastosowanie tylko wtedy, gdy widoczność spadnie poniżej 100 metrów.

- Pasy bezpieczeństwa trzeba zapinać zawsze. Nie ma wyjątków ani dla kobiet w ciąży (w Polsce kobiety w widocznej ciąży nie muszą zapinać pasów), ani dla pasażerów podróżujących na tylnym siedzeniu samochodu.

- Limit poziomu alkoholu we krwi u kierowcy wynosi w Wielkiej Brytanii 0,8 promila (w Polsce 0,2).

- Do niepisanych, ale ogólnie respektowanych zasad należy wpuszczanie samochodów włączających się do ruchu i zmieniających pas.

Informacja dla pieszych - na Wyspach przechodzenie przez jezdnię poza wyznaczonymi miejscami lub na czerwonym świetle nie jest wykroczeniem.

W Wielkiej Brytanii radiowóz z radarem należy do rzadkości, jednak kraj pokrywa gęsta sieć kamer. Najniższy mandat za przekroczenie prędkości wynosi 60 funtów, dlatego lepiej przestrzegać ograniczeń.

Jeśli planujesz wycieczkę samochodem do centrum Londynu, pamiętaj o opłaceniu Congestion Charge. To opłata za wjazd do centrum obowiązująca w dni robocze, w godzinach od 7 do 18. Wynosi 8 funtów lub 10, jeśli uiszczasz opłatę dzień później (można to zrobić za pośrednictwem tego serwisu ). Kara za nieopłacenie Congestion Charge wynosi od 50 do 150 funtów.

Copyright © Agora SA