Seat Tribu - nowy styl hiszpańskiej marki

Rozpoczynający się w tym tygodniu salon we Frankfurcie będzie miejscem oficjalnej premiery nowego SUV-a Volkswagena - Tiguana. Na stoisku siostrzanej firmy - Seata pokazany zostanie koncepcyjny model crossovera - Tribu, który korzysta z tej samej płyty podłogowej co Tiguan.
Projektantem Tribu jest sam Luc Donckerwolke - niegdyś designer Lamborghini, obecnie zajmujący stanowisko Dyrektora Działu Projektowania SEAT (na swym koncie ma m.in. Ibizę Vaillante oraz wydłużoną Alteę XL i jej terenową odmianę - Freetracka).

Tribu jest pojazdem 3-drzwiowym o kompaktowych rozmiarach, prezentującym bardzo efektowny design, który ma być zapowiedzią nowego stylu Seata. Szczegółów jeszcze nie ujawniono, ale można się domyślać, że będzie dysponował tym samym napędem AWD co Tiguan. W jeździe terenowej jego atutami będą na pewno duże koła z 20-calowymi felgami oraz całkiem pokaźny prześwit.

Kabina jest czteroosobowa, a dwa przednie fotele mają konstrukcję kubełkową i posiadają wbudowane pasy bezpieczeństwa. Tylne fotele można złożyć, w rezultacie powiększając pojemność bagażnika. Na desce rozdzielczej umieszczono 4 ekrany TFT, a obok nich tradycyjny obrotomierz i prędkościomierz. Kierowca będzie mógł wybrać jeden z trybów jazdy - Urban, Sport lub Freerun, co spowoduje automatyczną zmianę parametrów ustawień m.in. zespołu napędowego oraz zawieszenia, który dostosują się do warunków, jakie zwykle można spotkać - odpowiednio - w mieście, na drodze szybkiego ruchu oraz w terenie.

Premiera seryjnego Tribu spodziewana jest w roku 2009.