A2 będzie dłuższa

We wrześniu drogowcy rozpoczną budowę pięciokilometrowego odcinka autostrady A2, by wyprowadzić ruch samochodów ciężarowych ze Strykowa. Droga ma być gotowa do końca przyszłego roku.
We wrześniu drogowcy rozpoczną budowę pięciokilometrowego odcinka autostrady A2, by wyprowadzić ruch samochodów ciężarowych ze Strykowa. Droga ma być gotowa do końca przyszłego roku.

Dobudują autostradę

Dziś urzędnicy podpiszą umowę na budowę pięciokilometrowego odcinka autostrady A2, który ma wyprowadzić ruch samochodów ciężarowych ze Strykowa. Prace ruszą jeszcze w tym miesiącu. Droga ma być gotowa do końca przyszłego roku.

Autostrada A2 łączy Nowy Tomyśl ze Strykowem. Wszystkie auta jadące w kierunku Warszawy muszą przejechać przez centrum miasta. Ulice, które nie są przystosowane do takiego ruchu, momentalnie się zapychają. Mieszkańcy od roku skarżą się na gigantyczne korki i paraliż komunikacyjny miasta.

Mieszkańcy Strykowa już kilkakrotnie organizowali protesty. Zablokowali nawet dojazd do autostrady, aby zwrócić uwagę władz na swoje kłopoty. Żądali wybudowania obwodnicy i niewpuszczania ciężarówek do miasta.

Ich starania przyniosły efekt. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad postanowiła w ekspresowym tempie wydłużyć autostradę o 4,7 km. Za Strykowem A2 połączy się z drogą krajową nr 14. Dzięki temu samochody jadące w kierunku stolicy ominą miasto. Zakończyły się właśnie procedury przetargowe. Dziś w południe ma zostać podpisana oficjalna umowa z wykonawcą i będzie można rozpocząć prace. Drogę wybuduje niemiecka firma Hermann Kirchner, która była m.in. jednym z wykonawców odcinka A2 Emilia - Stryków.

Generalna dyrekcja zapewnia, że autostrada wyprowadzająca ruch poza Stryków będzie gotowa w przyszłym roku. Pięciokilometrowy odcinek będzie kosztował ponad 150 mln zł i finansowany będzie z krajowego funduszu drogowego.

- Od ponad roku czekamy na powstanie tej trasy. Cieszę się, że w końcu wybrano wykonawcę i ruszą prace - mówi Andrzej Jankowski, burmistrz Strykowa. - Do tej pory mieliśmy jedynie obietnice. Teraz gdy pierwsza łopata zostanie wbita, będziemy mieli gwarancję, że trasa powstanie. Jeszcze kilka miesięcy minie zanim trasa będzie gotowa, ale będziemy musieli się jakoś przemęczyć. Ten ruch jest bardzo uciążliwy dla mieszkańców. Najgorzej jest w weekendy. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na powstanie tego objazdu

Autostrady A-1 (Śląsk - Trójmiasto) i A-2 (Nowy Tomyśl - Warszawa) skrzyżują się w Strykowie. Według planów mają być gotowe do 2010 r. Aby wykonawcy dotrzymali terminów, prace powinny rozpocząć się najpóźniej pod koniec przyszłego roku.