Coraz więcej parkomatów

We wtorek kolejnych 77 urządzeń do pobierania opłat za parkowanie stanie na ulicach Łodzi. Przy nowo ustawionych parkomatach przez trzy dni kierowcom w kupnie biletu będą pomagały specjalnie zatrudnione osoby.
Z parkomatów od dziś będziemy musieli korzystać przy ul. Rewolucji 1905 r., Jaracza, Narutowicza, Sienkiewicza, Traugutta, Wólczańskiej, Struga, 6 Sierpnia, Zamenhofa, Żwirki, Piotrkowskiej, Wigury, Pabianickiej oraz na pl. Reymonta i Niepodległości. - Przez pierwsze trzy dni przy urządzeniach osoby w kamizelkach z napisem "ZDiT" będą rozdawać ulotki informacyjne, a w razie potrzeby pomogą kupić bilet postojowy - mówi Aleksandra Mioduszewska z Zarządu Dróg i Transportu.

Pierwsze urządzenia stanęły tydzień temu, na początku kierowcom najwięcej problemów sprawiało znalezienie drobnych. Maszyna przyjmuje bowiem wyłącznie monety o nominałach 10, 20 i 50 groszy oraz 1, 2 i 5 zł. Dodatkowo trzeba mieć odliczoną kwotę, bo automat nie wydaje reszty. - Nie wiedziałem, że postawili już te urządzenia, i nie mam przy sobie drobnych. W sklepach nie chcą rozmieniać, bo podobno nie jestem dzisiaj pierwszą osobom, która szuka bilonu do parkomatu - denerwował się wczoraj Bogumił Karnat, który zaparkował przed Urzędem Marszałkowskim przy al. Piłsudskiego.

Na ulicach Łodzi są już łącznie 142 parkomaty. Docelowo ma być ich 210. - Pozostałe urządzenia zostaną zamontowane do połowy września - zapewnia Mioduszewska.

W przypadku postoju w strefie płatnego parkowania bez ważnego biletu grozi kara w wysokości 50 zł. Czy opłata została uiszczona sprawdza na razie czterech kontrolerów z ZDiT. Wkrótce dołączą do nich kolejne cztery osoby zatrudnione przez firmę Cool AR, która stawia urządzenia i będzie nimi zarządzać.

Parkomaty przystosowane są również do odczytywania karty miejskiej, a także przyjmowania opłat za pomocą SMS-ów. Te formy płatności zostaną wprowadzone jednak dopiero za kilka miesięcy. Najpierw musi zostać zmieniona uchwała Rady Miejskiej, która w obecnej formie nie zezwala na uiszczanie opłat za postój elektronicznie.

Kierowcy, którzy posiadają jeszcze ręcznie kasowane bilety parkingowe, mogą używać ich do 26 października.