Światła mijania przez cały rok - prezydent podpisał ustawę

28.03.2007 00:00
Kierowcy muszą jeździć przez całą dobę z włączonymi światłami mijania.

Kierowcy muszą jeździć przez całą dobę z włączonymi światłami mijania. (Fot. Adam Kozak / AG)

Prezydent Lech Kaczyński podpisał w środę nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym, która zobowiązuje kierowców do jazdy z włączonymi światłami mijania przez cały rok, przez całą dobę - poinformowała Kancelaria Prezydenta.
Obecnie kierowcy w Polsce mają obowiązek jazdy z włączonymi światłami od 1 października do ostatniego dnia lutego, a także w deszczowe i mgliste dni. Teraz kierowcy będą musieli przyzwyczaić się do włączania świateł za każdym razem, gdy wyjadą na ulice. W przeciwnym razie groził im mandat. Nowe przepisy wprowadzono, by zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.

W Europie jazda z włączonymi światłami przez cały rok obowiązuje między innymi w Czechach i Słowacji oraz w krajach skandynawskich.

Nowelizacja określa również nowe zasady zachowania się w tracie jazdy w tunelach.

W tunelu dłuższym niż 500 metrów kierowca samochodu o wadze do 3,5 tony lub autobusu powinien utrzymywać co najmniej 50-metrowy dystans do poprzedzającego go samochodu. Dla samochodów o wadze powyżej 3,5 tony dystans ten ma wynosić 80 metrów. Instytucja zarządzająca ruchem na drodze będzie mogła zmienić te odstępy w zależności od dozwolonej prędkości w tunelu.

Z nowelizacji wynika, że w tunelu podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego, kierowca będzie obowiązany zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5 metrów.

Ustawa wejdzie w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Czy obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania poprawi bezpieczeństwo na drogach?
Zobacz także
Skomentuj:
Światła mijania przez cały rok - prezydent podpisał ustawę
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Samochody z gwarancją VIP