Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Historia kołem się toczy | Pirelli
Giovanni Battista Pirelli zaczynał od produkcji pasów napędowych, dętek i kabli telegraficznych, ale chętnie poszerzał ofertę swojej firmy o kolejne produkty z gumy. W 1890 roku wyprodukował pierwsze ogumienie rowerowe Milano, a 11 lat później pojawiły się opony samochodowe Ercole.
Prawdziwą sławę marce Pirelli przyniosły jednak osiągnięcia sportowe. Pierwsze zwycięstwo firmy w rajdzie samochodowym na trasie Pekin-Paryż firma odniosła w 1907 roku. Z czasem włoskie ogumienie, montowane w autach Ferrari i Alfa Romeo, stało się symbolem sukcesu w wyścigach Grand Prix.
Co z osiągnięciami technologicznymi? U schyłku lat 20. Pirelli wprowadziło na rynek pierwszą na świecie oponę diagonalną - The Superflex Stella Bianca, a niedługo po II wojnie światowej - pierwszą oponę z pancerzem z tkaniny (Cintuarto CF67). Z czasem na polub innowacyjności wyprzedziła Włochów firma Michelin, która wprowadziła do produkcji opony radialne o konstrukcji wzmacnianej pasem stalowym. Odwrót nastąpił w latach 80., gdy pod marką Pirelli na rynek wjechało ogumienie niskoprofilowe.
W latach 70. Pirelli współpracowało z Dunlopem, a na przełomie lat 80. i 90. próbowało przejąć Firestone'a i połączyć się z Continentalem. Dziś firma zajmuje na światowym rynku opon piąte miejsce pod względem obrotu. Od 2011 roku będzie dostarczała opony wszystkim zespołom Formuły 1 przez trzy kolejne sezony.
Ale Pirelli to nie tylko opony. Fani Volkswagena Golfa pamiętają z pewnością limitowanego Golfa GTI Pirelli I generacji, zaprezentowanego w 1983 roku. Podobne edycje niemiecki producent wypuścił jeszcze w 1999 i w 2007 roku (więcej tutaj). Pirelli co roku firmuje także najsławniejszy kalendarz z aktami modelek. Więcej o samym kalendarzu napiszemy jednak kolejnym razem.
Marcin Sobolewski, źródło: Pirelli, oponeo.pl
-
Na stacji LPG sprzedawali gaz grzewczy zamiast napędowego
-
Autostrada A1 - węzeł Piotrków Trybunalski Południe od dziś zamknięty. Na kierowców czeka dziwne rondo
-
Zimowe mandaty. Nawet 500 zł za nieodśnieżenie auta i 300 zł, jeżeli będziesz odśnieżał z włączonym silnikiem
-
Prawie 50 km S6 między Koszalinem a Słupskiem coraz bliżej. Są umowy na projekt [MAPA]
-
Od 1 stycznia 2021 roku pieszy będzie miał pierwszeństwo przed samochodem jeszcze przed pasami? Projekt ustawy trafił do prac w komisji [AKTUALIZACJA]
- Kupujemy używane: Skoda Yeti - opinie, awarie, najlepsze wersje. Czy warto zainteresować się SUV-em z Czech?
- Studio Biznes, odc. 16. Jeździliśmy Kią XCeed
- Bo po co kupować samochód, jeśli możesz go "wziąć" na abonament?
- To najlepszy moment na zakup Volkswagena! Trwa wyprzedaż rocznika 2019
- SOP połknęła BOR. Teraz zjada własny ogon. "Kierowcy bez doświadczenia eskortują najważniejsze osoby w państwie"
Forum
- Quba u was chyba smogu nie ma? (20)
- Terespol czyli wrota do ruskiego Kosmosu (18)
- Daimler zmienia polityke rozwoju (29)
- Policyjna mafia w Żorach (5)
- Komunizm (136)
- Opony zimowe czy wielosezonowe (115)
- OT - gala 100 lecia PZPN (43)
- Mam nadzieję, że 3ci pas nie powstanie. (12)
- bliskie spotkania III stopnia (7)
- Z czego wynika tak wysoka cena katalizatora? (12)