Niemcy

Republika Federalna Niemiec to największy sąsiad Polski. Położona jest nad morzami Północnym i Bałtyckim, a od południa zamknięta Alpami. Składa się z 16 krajów związkowych (landów)

Dojazd:

Przejazd z Warszawy Odległość: 1145 km (w tym 901 km autostrad). Przybliżony czas:11 godz. 20 min , w tym 7 godz. 40 min autostradami. Opłaty za przejazd: 110 euro , Polska 33 zł (A2), Niemcy -brak (paliwo ok. 100 euro)

Przepisy ruchu:

Obowiązkowa jazda w pasach bezpieczeństwa, min. głębokość rzeźby bieżnika opon - 1,6 mm, wyposażenie samochodu: trójkąt ostrzegawczy, apteczka + gumowe rękawiczki. Używanie świateł mijania w dzień jest obowiązkowe w przypadku złej widoczności oraz we wszystkich tunelach. Obowiązuje ponadto zakaz jazdy z włączonymi światłami postojowymi. Zaleca się używanie w terenie niezabudowanym świateł mijania przez cały rok przez 24 godz. Zakaz używania telefonu komórkowego podczas jazdy bez zainstalowanego sprzętu głośnomówiącego.

Dzieci o wzroście do 1,5 m winny podróżować na specjalnych siedzeniach. Jeżeli samochód nie ma takiego wyposażenia, to dzieci w wieku trzech i więcej lat winny podróżować na tylnych siedzeniach zabezpieczone pasami bezpieczeństwa. Dzieci w wieku do trzech lat mogą podróżować samochodem tylko wtedy, gdy system zabezpieczający jest przystosowany do wymiarów dziecka. Obowiązuje bezwzględny zakaz zatrzymywania się na autostradzie. Przy złych warunkach atmosferycznych ograniczających widoczność (mgła, deszcz, śnieg) do 50 m obowiązuje zakaz przekraczania 50 km/h. Holowanie uszkodzonego pojazdu na autostradzie (do pierwszego zjazdu) - 80 km/h. Zakaz wyprzedzania autobusu sygnalizującego zamiar zatrzymania się na przystanku lub już na nim stojącego; kierowca może omijać autobus z maks. prędkością 4 do 7 km/h. Zmniejszenie prędkości dotyczy również pojazdów nadjeżdżających z przeciwnego kierunku.

Mandaty:

Kierowca, u którego stwierdzono zawartość alkoholu we krwi powyżej 0,05 proc., ale nieprzekraczającą 0,08 proc., karany jest mandatem w wysokości do 250 euro i zatrzymaniem prawa jazdy na okres do jednego miesiąca; przy zawartości alkoholu we krwi powyżej 0,11 proc. minimalną karą jest utrata prawa jazdy na okres od sześciu miesięcy do jednego roku i bardzo wysoka grzywna. Policjant ma prawo pobrać gotówkę za mandat do wysokości 35 euro. W stosunku do cudzoziemców policja może żądać złożenia kaucji, a w przypadku odmowy - zatrzymać pojazd. Może też zatrzymać prawo jazdy i wpisać do niego okres zakazu prowadzenia pojazdu na terenie Niemiec.

Przykładowa wysokość mandatów:

- nieprawidłowe parkowanie - od 10 do 35 euro, - nierespektowanie czerwonego światła - od 50 do 200 euro, - nieużywanie pasów bezpieczeństwa - 30 euro, - przewożenie dzieci bez specjalnego zabezpieczenia - 40 euro, - przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym - od 15 do 425 euro (karą dodatkową może być zatrzymanie prawa jazdy na okres od jednego do dwóch miesięcy), - przekroczenie prędkości w terenie niezabudowanym - od 10 do 375 euro.

Każdy kierowca, w tym również turysta, karany jest według systemu punktów karnych (1-7 pkt.) a dane są przesyłane do polskiej policji.

Dokumenty obowiązkowe:

Dowód osobisty ważny minimum sześć miesięcy lub paszport ważny minimum trzy miesiące ponad planowany okres pobytu uprawnia do pobytu na terenie Niemiec do 90 dni.

Ubezpieczenie:

Wystarcza krajowe ubezpieczenie pojazdu OC, oprócz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (NFZ) zalecane jest posiadanie polisy ubezpieczenia zdrowotnego, które pokrywa zarówno koszty ewentualnego leczenia szpitalnego, jak i transportu chorego do Polski.

Paliwo:

W Niemczech można kupić tylko benzyny bezołowiowe. Benzyna ołowiowa została wycofana ze sprzedaży; do samochodów bez katalizatora można nabyć specjalny preparat idodać do benzyny bezołowiowej. Gaz płynny do samochodów (LPG) jest dostępny w ponad 400 stacjach paliwowych usytuowanych wzdłuż głównych autostrad iw dużych miastach.

Opłaty drogowe:

W Niemczech jest ok. 11 700 km autostrad. Korzystanie z autostrad i dróg krajowych dla podróżujących turystycznie samochodami osobowymi jest bezpłatne. Płatny jest przejazd tunelem (Herrentunnel) łączącym Lubekę z Travemünde (od 1,10 do 8,80 euro).

Przydatne informacje:

Prawo niemieckie zawiera precyzyjnie określony katalog wykroczeń drogowych iwysokości kar za każde z nich, w związku z czym podejmowanie przez polskiego turystę próby dyskusji z policją drogową na temat wysokości mandatu nałożonego za popełnione wykroczenie jest bezcelowe i powoduje pogorszenie sytuacji zainteresowanego. Odmowa uregulowania mandatu na miejscu wiąże się ze skierowaniem sprawy na drogę sądową. Policja bardzo rygorystycznie kontroluje też stan techniczny pojazdów. W przypadku stwierdzenia poważnych usterek samochodu należy liczyć się z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego, wysoką karą pieniężną, a także z obciążeniem kierowcy kosztami odholowania pojazdu do warsztatu i innymi kosztami administracyjnymi.

Berlin

Tomasz S. Lejman, RMF FM

Co nam grozi za:

- jazdę w stanie nietrzeźwym - sankcje grożą powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi. Obcokrajowcy tracą prawo jazdy i w ciągu kilku dni stają przed sądem. Sąd wymierza karę pieniężną, do której dochodzą koszty sądowe. W sumie może uzbierać się nawet 2000 euro. Po uiszczeniu kary prawo jazdy zostaje kierowcy zwrócone lub przesłane do polskiego urzędu. Jak podkreśla Lejman z RMF FM niemiecki sąd może dodatkowo nałożyć zakaz prowadzenia pojazdu na terenie Niemiec od trzech miesięcy do dwóch lat.

- przekroczenie prędkości - obcokrajowcom nie grozi konfiskata prawa jazdy, ale trzeba zapłacić mandat, w zależności od przekroczonej prędkości, waha się od 15 euro (do 10 km/h) do 500 euro (powyżej 70 km/h)

- jazdę bez pasów - 30 euro. Jeżeli dziecko ma niezapięte pasy, kara dochodzi do 50 euro

- rozmowę przez telefon komórkowy - bez urządzenia głośnomówiącego podczas jazdy 40 euro

- jazdę bez świateł - 40 euro

- wymuszanie pierwszeństwa - do 50 euro

- wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym - od 30 do 125 euro w zależności od sytuacji

- parkowanie w miejscach niedozwolonych - 15 euro

Jeżeli już nas złapią, to czy musimy zapłacić od razu (jako cudzoziemcy)? Cudzoziemcy muszą płacić na miejscu, w przypadku gdy nie mają pieniędzy, tylko kartę kredytową, policja zatrzyma prawo jazdy i dowód rejestracyjny, zaś kierowca musi udać się do bankomatu

Czy mogą nam zabrać prawo jazdy? Tylko w przypadku wypadku lub jazdy po pijanemu

Czy policja danego kraju przesyła zdjęcia zrobione fotoradarem do Polski? Jest już umowa między Polską a Niemcami. Niemcy coraz częściej korzystają z polskiej bazy danych. Mandaty wysyłane są do Polski na adres właściciela samochodu.

Rozmowa z policjantem: Adreas Polly - berlińska drogówka

Zagraniczni kierowcy są zdecydowanie ostrożniejsi na niemieckich drogach niż nasi kierowcy. Wykroczeń typowych dla cudzoziemców praktycznie nie ma, bo przepisy o ruchu drogowym w całej Europie są do siebie zbliżone. Choć zdarza się, że przyjezdni nie wiedzą o pewnych przepisach, np. że samochód trzeba parkować w kierunku jazdy. Często też nie zdają sobie sprawy z restrykcyjnych przepisów dotyczących utrzymywania bezpiecznej odległości między pojazdami. Np. na autostradzie przy prędkości 100 km/h nie mniejszej niż 50, a przy 150 km/h - 75 metrów. Mamy radary, które rejestrują takie wykroczenia. Za niestosowanie się do przepisów można zapłacić 250 euro.

Więcej o:
Copyright © Agora SA