Szwecja

Królestwo Szwecji leży we wschodniej części Półwyspu Skandynawskiego. Ponad 1200 mostów oraz gęsta sieć bezpłatnych promów łączy ze sobą setki jezior, archipelagów i wysp w tym dwie największe Gotlandię i Olandię. Do Sztokholmu najlepiej dojechać promem z Gdańska lub Świnoujścia

Dojazd:

Odległość przez Gdańsk: 413 km (w tym 50 km autostrad). Przybliżony czas podróży: 20 godz. 30 min , w tym 40 min autostradami. Koszt podróży: 230 euro (ok. 190 euro prom - samochód i max. 5 osób, 40 euro paliwo).

Przepisy ruchu:

Obowiązkowo pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach, na tylnych - o ile są montowane seryjnie, trójkąt ostrzegawczy. Zalecane jest posiadanie apteczki, gaśnicy i kompletu zapasowych żarówek. Minimalna głębokość bieżnika opon - 1,6 mm (zalecana - 3 mm). Dla motocyklistów, motorowerzysty i ich pasażerów kask ochronny. Obowiązkowym wyposażeniem samochodu od początku grudnia do końca marca są opony zimowe.

Dzieci do siedmiu lat powinny być przewożone w specjalnym foteliku lub na siedzeniu podwyższonym (z racji wzrostu) pozwalającym na używanie pasów bezpieczeństwa, zarówno na przednim, jak i tylnym siedzeniu. W większych miastach Szwecji zainstalowane są parkometry. Zwykle od godz. 8 do 18 parkowanie jest płatne. Opłata za godzinę waha się w granicach 25-40 SEK. W centrum Sztokholmu opłata za 10 min parkowania wynosi 10-12 SEK.

Mandaty:

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu karane jest bardzo wysoką grzywną i/lub zatrzymaniem prawa jazdy. Czasami nawet aresztem. Wysokość mandatów waha się od 400 do 1200 SEK, lecz w przypadku konieczności zastosowania kilku mandatów przekraczających łącznie 2,5 tys. SEK sprawa kierowana jest do sądu.

Przykładowa wysokość mandatów: - za przejazd na czerwonym świetle - 1,5 - 2 tys. SEK, - zawracanie na autostradzie - 1 tys. SEK, - nieużywanie pasów bezpieczeństwa - 600 SEK, - nieużywanie kaskówochronnych - 400 SEK, - nierespektowanie znaków drogowych - 600 SEK, - jazda bez świateł mijania - 400 SEK (w dzień), 800 SEK (w nocy), - jazda na łysych oponach - 800 SEK, - przekroczenie prędkości - od 800 do 2 tys. SEK, - a przy przekroczeniu powyżej 30 km/h sprawa kierowana jest do sądu, - nieprawidłowe parkowanie w mieście - od 400 do 1 tys. SEK (odholowanie 800-1400 SEK), - nieprawidłowe parkowanie w terenie niezabudowanym - od 200 do 800 SEK.

Dokumenty obowiązkowe:

Paszport ważny minimum trzy miesiące ponad planowany okres pobytu lub dowód osobisty ważny minimum sześć miesięcy uprawnia do bezwizowego wjazdu i pobytu maksymalnie do 90 dni. Przy pobytach turystycznych nie ma obowiązku meldunkowego.

Ubezpieczenie:

Krajowe ubezpieczenie pojazdu OC. Oprócz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawanej przez NFZ zalecane jest posiadanie polisy ubezpieczenia zdrowotnego, które pokrywa zarówno koszty ewentualnego leczenia szpitalnego, jak i transportu chorego do Polski.

Paliwo:

W Szwecji można kupić wszystkie rodzaje benzyny bezołowiowej "Blyfri", a także diesel (stacje wyposażone w dystrybutory samoobsługowe nie prowadzą sprzedaży diesla). Kłopot może być z gazem płynnym LPG. Stacje czynne są w godz. 7-21; jedynie w sąsiedztwie autostrad i w dużych miastach niektóre czynne są 24 godz. Bez opłat celnych można wwieźć tylko paliwo znajdujące się w baku (maks. 400 l). Paliwo wwożone w zapasowych kanistrach podlega ocleniu do 6 SEK/litr w zależności od jego gatunku. Można go jednak wwieźć nie więcej niż 30 litrów.

Opłaty drogowe:

Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Wyborcza.pl

Szwecja posiada ok.. 1500 km autostrad i 600 km dróg ekspresowych. W przeważającej części szwedzkie drogi są szerokie i bardzo dobrej jakości. Wszystkie drogi i autostrady w Szwecji są bezpłatne. Zwierzęta wychodzące na drogi są najczęstszą przyczyną wypadków w tym kraju. Płatny jest przejazd mostem Oresund (4 km tunelu i 7,8 km mostu) łączącym Szwecję z Danią. Za przejazd motocyklem zapłacimy ok. 17 euro, samochód osobowy do 6 m długości - ok. 35 euro, samochód osobowy z przyczepą/samochód kempingowy, furgonetka o długości 6-9 m, mikrobus - 70 euro. Znacznie tańszy jest przejazd mostem Svinesund łączącym Szwecję z Norwegią, o0płaty nie przekraczają 10-15 euro.

Przydatne informacje:

W Szwecji obowiązuje zakaz palenia papierosów w kawiarniach, restauracjach i barach (wszędzie tam, gdzie serwowane są posiłki i napoje). Gdy jeździ się po Szwecji samochodem, nie może dziwić nikogo to, że miejscowi kierowcy, widząc szybciej jadący samochód, zjeżdżają na prawą stronę drogi, a nawet na pobocze. Warto wtedy skorzystać z uprzejmości, a po wyprzedzeniu podziękować, mrugając kierunkowskazem: raz prawym, lewym i znowu prawym. Używanie świateł awaryjnych w takiej sytuacji jest zabronione. Warto także przestrzegać ograniczeń prędkości, gdyż jakakolwiek dyskusja z policjantem może skończyć się w areszcie.

Światła obowiązują przez cały rok, dopuszczalne prędkości 50/90/110 km/h, zawartość alkoholu 0,02 %

1 SEK (korona) = 0,40 zł

Ważne telefony:

Pomoc drogowa +46 20-912 912 (24h) Policja, pogotowie ratunkowe, straż pożarna - 112

Więcej o:
Copyright © Agora SA