Serbia

Republika Serbii, niegdyś spory fragment Jugosławii, położona jest w środkowej części półwyspu Bałkańskiego. To kraj dość rzadko odwiedzany przez turystów. Panuje tu klimat kontynentalny, z długim, gorącym latem i krótką łagodną zimą. Sezon letni trwa od kwietnia do października, a w regionach górskich od maja od września

Dojazd:

Odległość: 1219 km (w tym 654 km autostrad). Przybliżony czas podróży: 14 godz. , w tym 6 godz. autostradami. Koszt podróży: 130 euro (110 euro paliwo, 20 euro opłaty drogowe).

Przepisy ruchu :

Choć po pierwszych kilometrów podróżowanie w Serbii może wydać się dość nietypowe i chaotyczne, jak w innych krajach Europy obowiązuje tu jazda w zapiętych pasach bezpieczeństwa na przednich siedzeniach, na tylnych - o ile są montowane seryjnie. Obowiązkowym wyposażeniem auta jest także trójkąt ostrzegawczy, apteczka, gumowe rękawice, komplet zapasowych żarówek. Posiadanie gaśnicy i zabezpieczenia antywłamaniowego jest jedynie zalecane. Minimalna głębokość bieżnika opon - 1 mm. Dla motocyklistów, motorowerzysty i ich pasażerów obowiązkowy jest kask. Nie ma wymogu wożenia dzieci w specjalnych fotelikach. Istnieje jedynie zakaz przewozu dzieci do lat 12 na przednim siedzeniu.

W dużych miastach wyznaczone są strefy ograniczonego parkowania gdzie zainstalowano parkometry działające od poniedziałku do soboty od 8h do 19h; w pozostałym czasie parkowanie jest bezpłatne. Na innych parkingach za pozostawienie samochodu opłaca się na miejscu; średnia opłata za parkowanie przez 1 godzinę wynosi 10 RSD.

Mandaty:

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu karane jest grzywną w wysokości od 1800 do 9000 RSD i/lub dodatkowo karą aresztu. Mandaty pobiera się na miejscu, za przekroczenie prędkości może on wynieść od 600 do 1500 RSD, za niebezpieczne wyprzedzanie, nierespektowanie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu lub czerwonego światła - od 1800 do 9000 RSD, nieużywanie pasów bezpieczeństwa lub przewóz dzieci na przednim siedzeniu, nieprawidłowe parkowanie - od 600 do 1000 RSD. Jeżeli kierowca stanowi zagrożenie dla innych użytkowników drogi lub spowoduje wypadek, wysokość mandatu zostaje podwyższona, może być zastosowana kara aresztu i zatrzymanie prawa jazdy na okres od 30 dni do 6 miesięcy. 

Dokumenty obowiązkowe:

Przy pobycie do 90 dni obowiązuje paszport ważny minimum 6 miesięcy ponad planowany okres pobytu. W Serbii istnieje obowiązek meldunkowy dla cudzoziemców. Przy przyjazdach do osób prywatnych należy dopilnować dokonania meldunku przez gospodarza, przy pobytach w hotelach zameldowania dokonuje administracja hotelowa.

Ubezpieczenie:

Obowiązuje krajowe ubezpieczenie pojazdu OC. Nie dotyczy ono jednak terytorium nowego europejskiego państwa - Kosowa. Przy wjeździe do Kosowa nadal wymagane jest wykupienie na granicy specjalnego ubezpieczenia (najtańsze, na ok. 50 dni, kosztuje ok. 50 EUR).

Paliwo:

W Serbii benzyna bezołowiowa i diesel są dostępne bez problemów. Stacje benzynowe najczęściej akceptują płatności gotówką w RSD lub euro. Stacje usytuowane przy przejściach granicznych, wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych oraz w wielkich miastach czynne są 24h, pozostałe przeważnie od 8h do 20h. Na coraz większej liczbie stacji można także kupić LPG. Bez opłat celnych można wwieźć tylko paliwo znajdujące się w baku pojazdu. Wwóz paliwa w zapasowych kanistrach dozwolony jest w ilościach "rozsądnych", pod warunkiem uiszczenia opłat celnych.

Opłaty drogowe:

Sieć autostrad i dróg ekspresowych liczy ok. 543 km, korzystanie z nich jest płatne. Autostrady to E75: Belgrad - Nis - Pecenjevce, E70: Belgrad - Nis, a drogi ekspresowe E75: Subotica  - Feketic - Novi Sad - Belgrad i E75: Subotica - Horgos.

Opłaty zależą od kategorii pojazdu: motocykl i samochody osobowe mieszczą się w kat. 1. Przykładowe opłaty za przejazd niespełna 100 km autostrady spod granicy węgierskiej do Nowego Sadu wynosi 420 dinarów. Można płacić w euro, jednak wtedy doliczana jest 20 proc. Prowizji.

Przydatne informacje:

W obrębie Serbii znajduje się proklamowane niedawno niepodległe państwo Kosowo. Jest zamieszkałe w przeważającej części przez ludność pochodzenia albańskiego. Z powodu nadal niestabilnej sytuacji w Kosowie zdecydowanie odradza się podróżowanie po tym obszarze. Ze względu na możliwość zamieszek lepiej omijać także Presevo, Medvedja i Bujanovac na Południu kraju. W Serbii i Kosowie warto płacić euro, choć nie jest to oficjalny środek płatniczy, bank Serbii ustala sztywny kurs tej waluty, a pieniądze są wszędzie akceptowane.

Dopuszczalne prędkości: 60/80/100/120, dopuszczalna zawartość alkoholu 0,05%

100 RSD (dinar serbski) = ok. 4,85 zł

Ważne telefony:

Pomoc drogowa +381 11 9800 lub 987 (24h) Policja - 92 Pogotowie ratunkowe - 94 Straż pożarna - 93

Więcej o:
Copyright © Agora SA