Rumunia

Republika Rumunii leży na południowym-wschodzie Europy. Od wschodu na długości 245 km oblewa ją Morze Czarne tworząc wybrzeże wypoczynkowe z licznymi kurortami. Łańcuchy i masywy Karpat Wschodnich i Południowych formują łuk otaczający Wyżynę Siedmiogrodzką od zachodu zamkniętą przez Góry Bihorskie. W Rumunii znajduje się też jeden z największych i najciekawszych rezerwatów przyrody w delcie Dunaju

Dojazd:

Odległość: 1263 km (w tym 8 km autostrad). Przybliżony czas podróży: 16 godz. Koszt podróży: 110 euro (108 euro paliwo, 2 euro opłaty drogowe).

Przepisy ruchu:

Obowiązuje jazda w zapiętych pasach bezpieczeństwa na przednich siedzeniach, na tylnych - o ile są montowane seryjnie. Obowiązkowym wyposażeniem auta jest trójkąt ostrzegawczy, apteczka, gaśnica. Minimalna głębokość bieżnika opon - 1,5 mm. Dla motocyklistów, motorowerzysty i ich pasażerów obowiązkowy jest kask.

Nie ma wymogu wożenia dzieci w specjalnych fotelikach. Istnieje jedynie zakaz przewozu dzieci do lat 12 na przednim siedzeniu.

Parkingi w miastach są płatne i bezpłatne. Dopuszcza się parkowanie wzdłuż krawężnika ulicy o ile nie tamujemy ruchu. Znak ARRET odpowiada polskiemu . Generalnie zabrania się parkowania przy drogach krajowych. Na niektórych parkingach zainstalowane są parkometry. Orientacyjna opłaty za parking: 1/2 godz.- 0,25 RON; 1 godz. - 0,30 RON; 1,5 godz. - 0,40 RON.   

Mandaty:

Za jazdę pod wpływem grożą bardzo wysokie mandaty i/lub areszt. Mandaty podzielone są na 5 kategorii. Każdy punkt odpowiada 10 proc. wynagrodzenia minimalnego brutto, które zostało ustalone na 390 RON. W konsekwencji 1 punkt karny odpowiada kwocie 39 RON. Za przekroczenie prędkości grozi zatem mandat w wysokości od 234 do 780 RON i 6 - 20 pkt., za nierespektowanie sygnalizacji świetlnej (9-20 pkt.) tj.351 - 780 RON, nieużywanie pasów bezpieczeństwa lub kasku (4-5 pkt.) tj. 156 - 195 RON, korzystanie podczas jazdy z telefonu komórkowego bez urządzenia głośnomówiącego (4-5 pkt.) tj. 156 - 195 RON.

Dokumenty obowiązkowe:

Przy pobycie do 90 dni obowiązuje dowód osobisty lub paszport ważny minimum 6 miesięcy ponad planowany okres pobytu. Istnieje obowiązek meldunkowy. W przypadku noclegów w hotelach, pensjonatach itp. obowiązek ten przejmuje administracja hotelowa, w innych sytuacjach obowiązek meldunkowy powstaje po 10-dniowym pobycie w danej miejscowości. Należy zgłosić się wtedy osobiście na posterunek policji. Wjeżdżając na teren Rumunii turyści powinni posiadać zabezpieczenie finansowe w równowartości 25 dolarów na każdy dzień zadeklarowanego pobytu, w sumie jednak nie mniej niż 150 USD. Dzieci do lat 16 powinny posiadać połowę tej kwoty.

Ubezpieczenie:

Obowiązuje krajowe ubezpieczenie pojazdu OC. Zalecane jest posiadanie ubezpieczenia kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków.

Paliwo:

Powszechne są stacje koncernu rumuńskiego Petrom-Peco (czynne od 6 do 21). Jedynie stacje usytuowane przy głównych szlakach turystycznych pracują 24h. W sprzedaży dostępne są następujące paliwa: benzyna 95 okt., benzyny bezołowiowe 95 i 98 okt. i diesel (Motorina). Płatności należy regulować gotówką, w walucie krajowej. Gaz do samochodów (GPL-Auto) jest dostępny na stacjach sieci Petrom. Bez opłat celnych można wwieźć do 20 litrów paliwa w zapasowym kanistrze

Opłaty drogowe:

Wszystkie drogi są oznakowane zgodnie ze standardami międzynarodowymi. Co kilometr na poboczu drogi znajdują się znaczniki (słupki) informujące podróżnych o numerze drogi, odległości do najbliższego miasta/wsi oraz odległości do większego miasta opisującego kierunek jazdy. W Rumunii są dwa odcinki autostrad: E70 Bukareszt - Pitesti: 115 km

Bukareszt - Cernavoda - Constanta: 200 km. Przejazd autostradami i drogami jest płatny w formie winietek (rovignette). Każdy kierowca wjeżdżając na teren Rumunii winien wykupić winietkę (rovinieta). Winietki dostępne są w urzędach pocztowych i na stacjach paliwowych koncernu Petrom. Cena winietki (w Euro) zależy od rodzaju pojazdu, czasu pobytu i kategorii emisji spalin. Brak winietki karany jest, pobieranym przy wyjeździe z Rumunii, mandatem w wysokości od 500 do 1000 RON w przypadku samochodu osobowego. Płatne są też przejazdy mostami na Dunaju. Na drodze E60 to dla motocykla 25 euro, dla samochodu os. 50 lei, na drodze N3A, 22C odpowiednio 40 i 60 lei.

Przejazd mostem granicznym z Rumunii do Bułgarii (E70 - E85) to wydatek dla motocykla 2 euro, dla sam. Osobowego 6 euro. Przeprawa promowa z Calafat (Rumunia) do Vidin (Bułgaria) jest droższa, bo ok. 17 euro.

Oprócz tego turyści muszą być przygotowani także na konieczność wnoszenia specjalnych opłat, ustalanych przez władze lokalne, przy przekraczaniu granicy na Dunaju.

Przydatne informacje:

Odradza się podróżowanie nocą ze względu na zły stan nawierzchni, nie zawsze oznaczone zwężenia dróg, nie oświetlone pojazdy zaparkowane przy drogach, a zwłaszcza nie oświetlone furmanki. Turyści powinni być przygotowani na wydatek drobnych sum podczas kontroli drogowych, ale także na przejściach granicznych. Choć Rumunia dołączyła w na początku 2007 roku do państw Unii Europejskiej, to kraj o zgoła odmiennych obyczajach i tradycji. Warto o tym pamiętać podróżując po tym pięknym kraju

Dopuszczalne prędkości: 50/90/100/130, dopuszczalna zawartość alkoholu 0,08%, światła w nocy

1 ROL (leja) = 1,04 zł

Ważne telefony:

Pomoc drogowa +21 222 2222 lub 0722 382 715 (24h) Policja - 955 Pogotowie ratunkowe - 961 Straż pożarna - 981 Numer alarmowy - 112

Więcej o:
Copyright © Agora SA