Irlandia

Republika Irlandii jest krajem wyspiarskim. Zajmuje obszar ponad 80 proc. wyspy położonej w odległości ok. 80 km od zachodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii. Nierówne krawędzie gór wybrzeża otaczają centralnie położoną nizinę. Niepowtarzalna i tajemnicza, z zagmatwaną historią, cudownym światem legend zaludnianym przez przedziwne postacie intryguje i urzeka coraz więcej turystów.

Dojazd:

Odległość przez Wielką Brytanię: 2042 km (w tym 1716 km autostrad). Przybliżony czas podróży: 25 godz. , w tym 15.30 godz. autostradami. Koszt podróży: 270 euro (ok. 60 euro przejazd Eurotunelem, 190 euro paliwo, 20 euro opłaty drogowe). Przepisy ruchu:

W Irlandii obowiązuje ruch lewostronny. Podróżując tam własnym samochodem należy zatem pamiętać o przystosowaniu do tego reflektorów (stosuje się plastikowe naklejki, które powodują, że snop światła nie oślepia jadących z przeciwka).

Obowiązkowo pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach, na tylnych - o ile są montowane seryjnie. Warto zaopatrzyć się w trójkąt ostrzegawczy, apteczkę i gaśnicę, choć te elementy nie są obowiązkowe. Dla motocyklistów, motorowerzysty i ich pasażerów konieczny jest kask.

Istnieje zakaz przewozu dzieci w wieku do 12 lat na przednich siedzeniach pojazdów bez odpowiedniego fotelika lub podwyższenia dopasowanego do rozmiarów dziecka.

Mandaty:

Najsurowiej traktowani są w Irlandii pijani kierowcy. Kary za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu sięgają do 1270 Euro. Przykładowa wysokość mandatów za inne wykroczenia drogowe to: nieprawidłowe parkowanie - 80 euro, nierespektowanie sygnałów świetlnych - 125 euro, korzystanie z telefonu komórkowego bez urządzenia głośnomówiącego - 435 euro. andaty nałożone przez funkcjonariusza policji należy uregulować w przeciągu 21 na posterunku policji (Garda Siochana).  

Dokumenty obowiązkowe:

Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy upewnić się, że paszport jest ważny min. 3 miesiące ponad planowany okres pobytu. Nie ma obowiązku meldunkowego pod warunkiem nie przekroczenia 90-dniowego okresu pobytu. Honorowane jest polskie międzynarodowe prawo jazdy.

Ubezpieczenie:

Polscy turyści powinni bezwzględnie pamiętać o wykupieniu przed udaniem się do Irlandii ubezpieczenia zdrowotnego i wypadkowego, ponieważ Polska i Irlandia nie podpisały umowy dotyczącej pomocy medycznej. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane zgodnie z istniejącymi porozumieniami zawartymi z irlandzkimi odpowiednikami.

Paliwo:

Stacje paliw czynne są w godzinach 7.30 - 22.00. Tylko nieliczne stacje w miastach Cork i Dublin czynne są 24h. W sprzedaży jest benzyna bezołowiowa 97 oktanów, (95 wycofana), diesel i LPG, które można nabyć w ok. 236 stacjach. Obowiązuje zakaz wwozu i przewozu paliwa w zapasowych kanistrach.

Opłaty drogowe:

Sieć drogowa Irlandii liczy 92 500 km, z czego 5300 km to drogi główne (oznaczone zieloną tablicą z białymi literami/cyframi) i 80 km autostrady (oznaczone niebieską tablica z białymi literami/cyframi). Drogowskazy, z podaną odległością w km, są 2-języczne (irlandzki i angielski). Korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne. Płatny natomiast jest przejazd mostami. Wycieczka po West Link w Dublinie lub Northlink Toll (Drogheda, na M1 Dublin - Belfast) to wydatek dla motocykli 0,80 centów, samochodów osobowych 1,50 euro. natomiast East Link w Dublinie dla motocykli jest bezpłatny, dla samochodów kosztuje 1.35 euro. Przydatne informacje:

Poruszanie się po Irlandii nie stanowi problemu, nie licząc oczywiście ruchu lewostronnego, do którego Polscy kierowcy muszą się przyzwyczaić. Drogi drugorzędne i lokalne są dość wąskie i często można na nich spotkać zwierzęta. Warto także pamiętać, że wwóz kotów i psów objęty jest jest 6-miesięczną kwarantanną. Ponadto w styczniu 2004 weszła w życie ustawa wprowadzająca całkowity zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych, także w pubach.

Dopuszczalne prędkości: 48/96/112, dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi 0,08%, światła cały rok 

1 EUR (euro) = 4,37 zł

Ważne telefony:

Ambasada RP w Dublinie - (00-3531) 28 30 855 Policja, pogotowie ratunkowe, straż pożarna - 112

Więcej o:
Copyright © Agora SA