Bułgaria

Republika Bułgarii położona jest w pn.- wsch. części półwyspu Bałkańskiego. Krajobraz jest bardzo różnorodny: 60 proc. powierzchni zajmują góry, Bałkany w centrum kraju a na południu masyw Rodopów. Na wschodzie rozciągają się doliny z najsłynniejszą z nich Doliną Róż oraz piaszczyste plaże wybrzeża morza Czarnego, na północy Dunaj stanowi granicę naturalną z Rumunią.

Dojazd:

Odległość: 1600 km (w tym 907 km autostrad). Przybliżony czas podróży: 18 godz. Koszt podróży: 170 euro (150euro paliwo, 20 euro opłaty drogowe).

Przepisy ruchu:

Obowiązuje jazda w zapiętych pasach bezpieczeństwa na przednich siedzeniach, na tylnych - o ile są montowane seryjnie. Obowiązkowym wyposażeniem auta jest trójkąt ostrzegawczy, apteczka, gaśnica i gumowe rękawice. Minimalna głębokość bieżnika opon - 1,6 mm. Zaleca się posiadanie kompletu zapasowych żarówek i zainstalowanie zabezpieczenia antywłamaniowego. Dla motocyklistów, motorowerzysty i ich pasażerów obowiązkowy jest kask. Nie ma wymogu wożenia dzieci w specjalnych fotelikach. Istnieje jedynie zakaz przewozu dzieci do lat 12 na przednim siedzeniu.

Kierowcy mają obowiązek posiadania i używania kamizelek odblaskowych. W miastach w strefach tzw. krótkiego parkowania tj. od 30 minut do 1 godziny (Blue Zone) trzeba wykupić bilet parkingowy w kioskach lub u dozorcy parkingu. Poza terenem zabudowanym parkowanie dozwolone jest tylko w miejscach oznaczonych literą P.

Mandaty:

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu karane jest bardzo wysoką grzywną (od 400 do 2000 BGN), a w przypadku uczestnictwa w wypadku sąd może zastosować karę więzienia i zatrzymanie prawa jazdy. Mandaty pobieranych sa na miejscu. Za nierespektowanie czerwonego światła - 60 BGN, nieprawidłowe parkowanie - 80 BGN, przekroczenie prędkości od 40 do 2000 BGN.

Dokumenty obowiązkowe:

Przy pobycie do 90 dni obowiązuje paszport ważny minimum 6 miesięcy ponad planowany okres pobytu lub dowód osobisty. Przy wyjazdach indywidualnych turysta przekraczając granicę bułgarską otrzymuje formularz meldunkowy, w którym należy określić cel podróży i podać adres tymczasowego pobytu w Bułgarii (po wypełnieniu formularz zwraca się funkcjonariuszom granicznym). Brak meldunku jest karany grzywną w wysokości 100 USD. W przypadku długoterminowego pobytu bez zameldowania grzywna może być kilkakrotnie wyższa. Turyści przejeżdżający tranzytem mogą przebywać bez meldunku przez 24h.

Ubezpieczenie:

Obowiązuje krajowe ubezpieczenie pojazdu OC. Zalecane jest posiadanie ubezpieczenia kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków. - od wszystkich cudzoziemców, w tym od turystów tranzytowych, wymagane są ubezpieczenia zdrowotne na okres pobytu w Bułgarii. W związku z wprowadzeniem odpłatności za akcje ratownicze prowadzone w górach przez Górskie Pogotowie Ratunkowe wskazane jest wykupienie przez turystów wybierających się na szlaki górskie właściwej polisy ubezpieczeniowej. Najlepiej więc wykupić w Polsce ubezpieczenie kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków.

Paliwo:

W Bułgarii ogólnie dostępna jest benzyna bezołowiowa 95 okt., benzyna ołowiowa 91 okt. i diesel. Większość z nich czynna jest od 6 - 21.30, tylko niektóre pracują 24h. Za paliwa płaci się gotówką w BGN. Tylko nieliczne stacje akceptują karty kredytowe. W gaz płynny do samochodów (LPG) można zaopatrzyć się na stacjach Shell .

Obowiązuje zakaz wwozu paliwa w zapasowych kanistrach. Czerwone dystrybutory paliwa przeznaczone są tylko i wyłącznie dla pojazdów komunalnych.

Opłaty drogowe:

Sieć autostrad Bułgarii liczy ok. 330 km. Najdłuższy odcinek to łącząca Sofię - Plovdiv - Orizovo autostrada (165,3 km).  Przy wjeździe do Bułgarii, także w tranzycie, pobierane są na granicy opłaty, w formie winietek. Można je kupić na przejściach granicznych, a koszt tygodniowej to ok. 30 euro, miesięczna ok. 88 euro. Kara za brak winiety to 100 BGN.

Ponadto wszystkie pojazdy wjeżdżające na terytorium Bułgarii muszą przejechać tzw. pasem dezynfekcyjnym (3 do 9 euro).

Płatny jest też przejazd mostem na Dunaju łączącym Bułgarię (Ruse) z Rumunią (Giurgiu) ok. 8 - 13 euro.

Przydatne informacje:

Podróżujący pożyczonym samochodem i/lub przyczepą winni posiadać zgodę właściciela pojazdu przetłumaczoną na język bułgarski i potwierdzoną notarialnie.

W paszporcie osoby wjeżdżającej do Bułgarii samochodem władze graniczne dokonują adnotacji nt. pojazdu, a tym samym zobowiązują kierowcę do opuszczenia kraju tym samym pojazdem. Wyjazd innym samochodem traktowany jest jako próba dokonania nielegalnego importu pojazdu. Zgodnie z obowiązującymi w Bułgarii przepisami samochód jest towarem, który podlega procedurom celnym. W razie kradzieży samochodu nie może automatycznie zostać zamknięta procedura tymczasowej odprawy celnej, a ze zobowiązań w stosunku do państwa bułgarskiego musi wywiązać się ostatni właściciel samochodu. Cudzoziemiec może w takiej sytuacji opuścić terytorium Bułgarii dopiero po opłaceniu cła lub po złożeniu zobowiązania uregulowania opłat celnych. Niedotrzymanie tego zobowiązania pociąga za sobą konsekwencje przy ponownym wjeździe do Bułgarii. Aby tego uniknąć, zaleca się wykupienie specjalnych ubezpieczeń od skutków kradzieży. Należy zwrócić uwagę, aby potwierdzenie własności pojazdu przy wjeździe nie zostało odnotowane w paszporcie pasażera.  

Dopuszczalne prędkości: 50/90/100/130, dop. zawartość alkoholu we krwi 0,05%, światła 24h od 1 listopada do 1 marca

1 BGN (lewa) = 2,24 zł

Ważne telefony:

Pomoc drogowa +359 2 980 3308 lub +359 2 91 146 (24h) Policja - 166 Pogotowie ratunkowe - 150 Straż pożarna - 160

Więcej o:
Copyright © Agora SA