Samochody znanych ludzi | Steve McQueen i Jaguar XKSS

Każdy z nas ma swoje ulubione postacie ze świata filmu, muzyki czy mediów. Swoją sympatię wobec nich opieramy na ich dokonaniach, sukcesach lub samej pasji. W naszym nowym cyklu przybliżymy Wam znane osoby i ich najciekawsze auta
Steve McQueen Steve McQueen Steve McQueen za kierownicą Jaguara XKSS

Steve McQueen

Zaczniemy od Steva McQueena, amerykańskiego aktora nazywanego także jako "King of Cool". Nie ma chyba żadnego miłośnika motoryzacji, który nie znałby słynnej sceny pościgu z filmu Bullitt. To właśnie z roli porucznika Franka Bullitta najbardziej znany jest Steve McQueen. Zagrał on jednak w wielu innych świetnych filmach, na czele, których można wymienić "Wielką ucieczkę", "Le Mans", "Siedmiu wspaniałych" czy "Wielki napad na bank w St. Louis".

Steve McQueen w słynnej scenie z filmu BullittSteve McQueen w słynnej scenie z filmu Bullitt

McQueen poza aktorstwem był znany ze swojego ogromnego zamiłowania do motoryzacji. Był właścicielem wielu ciekawych aut sportowych, motocykli oraz kiedy tylko mógł starał się rywalizować w wyścigach na torze. Największym sukcesem McQueena była drugie miejsce w 12-godzinnym wyścigu w Sebring zdobyte w 1970 roku. Zasiadł wtedy za kierownicą Porsche 908/02. Aktor zmarł 7 listopada 1980 roku w wieku 50 lat po operacji mającej na celu usunięcie nowotworu, z którym walczył. Niestety nie udało mu się zrealizować swojego marzenia jakim był start w 24-godzinnym wyścigu Le Mans.

Steve McQueen w Porsche 908/02Steve McQueen w Porsche 908/02

Słynny cytat Steve'a McQueen z filmu Le Mans, "Racing is life. Anything before or after is just waiting", stał się kultowym zdaniem dla wielu miłośników sportów motorowych.

 

Steve McQueen Steve McQueen Steve McQueen i jego Jaguar XKSS

Jaguar XKSS z 1956 roku

Jednym z wyjątkowych samochodów Steva McQueen był Jaguar XKSS z 1956 roku. Takich aut powstało jedynie 16 sztuk z przeznaczeniem dla klientów. XKSS był bowiem wyścigową wersją na tor, drogowego Jaguara D-Type. Kolejnych osiemnaście XKSS trafiło w ręce fabrycznego zespołu wyścigowego brytyjskiej marki. Dlaczego w ogóle XKSS trafiły na drogi? Powodem było wycofanie się Jaguara z wyścigów i fakt, że na magazynach pozostały jeszcze gotowe nadwozia. Dodając im fotel pasażera, drzwi, pełną przednią szybę i składany dach, XKSS były gotowe aby wyjechać na ulicę.

Steve McQueenSteve McQueen i Jaguar XKSS

Jaguar XKSS Jaguar XKSS Fot. Scott Williamson

Egzemplarz należący do Steve'a

Egzemplarz, który należał kiedyś do Steva McQueen był w kolorze "British Racing Green". aktor nazywał go "green rat", czyli zielony szczur. Auto było wyposażone w 6-cylindrowy silnik o pojemności 3.4 litra i mocy 260 KM, dzięki któremu XKSS mógł osiągnąć setkę w około 5 sekund i maksymalnie rozpędzić się do ponad 250 km/h na godzinę.

McQueen tak kochał swojego XKSS, że po sprzedaży go w 1969 roku, po ponad 7 latach postanowił go odkupić. Drugi raz już się z nim nie rozstał, aż do swojej śmierci.

Jaguar XKSS

Jaguar XKSS Jaguar XKSS Fot. Piotr Sielicki

Gdzie jest XKSS McQueena?

Obecnie egzemplarz należący niegdyś do Steve'a McQueen znajduje się w posiadaniu muzeum Petersen Automotive. Mieliśmy to szczęście, że pod koniec roku mogliśmy przyjrzeć się z bliska temu wyjątkowemu autu. Było ono bowiem prawdziwą ozdobą targów motoryzacyjnych w Los Angeles. Jak widać XKSS z 1956 roku ma się świetnie i sam Steve nie powstydziłby się wyjechać nim teraz na ulicę. Zobaczcie sami.

Jaguar XKSS Fot. Piotr Sielicki

W towarzystwie obecnie produkowanego Jaguara F-Type, którego projektanci czerpali inspirację z modelu D-Type i XKSS, kultowy samochód McQueen'a prezentuje się jeszcze lepiej.

Jaguar XKSS i Jaguar F-TypeFot. Piotr Sielicki

Jaguar XKSS Jaguar XKSS Fot. Jay's Leno Garage

XKSS w Jay Leno's Garage

Auto było także bohaterem jednego z odcinków programu Jay's Leno Garage. Zobaczcie co o Jaguarze XKSS powiedział sam Jay Leno.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.